طراحی سایت شخصی و فروشگاهی
طراحی سایت

طراحی سایت شرکتی و سایت فروشگاهی

امروزه اکثر افراد یا اشخاص اعم از (حقیقی و حقوقی) برای تبلیغ محصولات و یا خدمات خود شروع به تبلغ در سطح اینترنت می کنند. و به همین دلیل نیاز به فضای اینترنت و میزبانی وب یکی از ملزومات به حساب می آید البته بعضی از افراد در سایت های نیازمندی  و بعضی ها در وبلاگ ها و نیز برخی هم با ایمیل مارکتینگ به تبلیغ می پردازند. اما بهتر این است که خود دارای سایت و یا وبگاه باشیم. که مستلزم طراحی سایت است.

تاریخچه توسعه و طراحی وب سایت

اگرچه طراحی وب دارای یک تاریخچه نسبتاً جدید است. می توان آن را به زمینه های دیگری مانند طراحی گرافیک ، تجربه کاربر و هنرهای چندرسانه ای پیوند داد. اما از دیدگاه فناوری به طور مناسب تری مشاهده می شود. این قسمت بزرگی از زندگی روزمره مردم شده است. تصور اینترنت بدون گرافیک متحرک ، سبک های مختلف تایپوگرافی ، پس زمینه ، فیلم و موسیقی دشوار است.

ثبت دامین و خرید هاست

طراحی یک سایت خوب ، مانند یک فروشگاه اینترنتی برای فروشگاه ههای دارای محصولات متنوع و یا طراحی یک سایت شرکتی برای معرفی خدمات شرکت می تواند شما را در بستر وب بصورت جهانی مشهور کند. که باعث رشد و پیشرفت کسب کار خود می شود. توصیه ما به شما این است که اگر وبسایتی ندارید. از همین الان به فکر انتخاب یک نام برای دامنه (Domain) متناسب با حرفه و کسب کار خود و یا نام فروشگاه و یا نام شرکت خود باشید. و آن را به ثبت برسانید. سپس اقدام به خرید یک فضای مناسب میزبانی (Hosting) برای سایت خود باشید.

وب سایت یا به فارسی (وبگاه و یا تارنما) چیست؟

مجموعه ای از فایلهای مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایلهای برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده اند. این فایلها روی یک کامپیوتر (میزبان) یا (سرور) قرار می گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می شوند. یکی از مهمترین سرویس های وب، پست الکترونیک است.

برای مثال: صفحه ای که در حال حاضر در حال مطالعه ی آن هستید. یکی از صفحات وب سایت ، سایت رپرتاژ آگهی می باشد که به وبسایت طراحی سایت فارسی میتینگ لینک داده شده است. و فارسی میتینگ یک وب سایت است.

موارد مورد نیاز برای طراحی و ساخت یک سایت

 1. دامین (Domain) : یا نامی که به عنوان آدرس یا نشانی سایت ما درفضای اینترنت شناخته می شود. و افراد با این نام به وبسایت ما ارجاع پیدا می کنند و هر دامینی از دو بخش نام و پسوند تشکیل می شود.
  • پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com ، .net و .org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند.
  • در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند. و برای مدت یک تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می باشند.
  • دامنه های .info ، .biz و .name نیز در زمره  دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می باشند.
  • پسوند .info برای سایتهای اطلاعاتی (Information) ، پسوند .biz برای سایتهای تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایتهای شخصی مناسب می باشد.
  • استفاده از این سه پسوند در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالک آنها خواهد شد.
  • همچنین کلیه دامنه های بین المللی فوق و بسیاری از دامنه های محلی تابع قوانین حمایت کننده از علائم تجاری می باشند.
  • دامنه ها هر چند زیر نظر یک موسسه (ICANN) صادر می شوند. اما پسوندهای گوناگون ممکن است ثبات های (Registrar) گوناگون داشته باشند. که به عنوان نماینده عمل می نمایند.
  • هریک از این ثباتها می توانند. در قبال دریافت مبالغی ناچیز امنیت یا خدمات بیشتری را ارائه نمایند. دقت فرمایید که ثبت دامنه ارتباط مستقیم با خدمات میزبانی نداشته.
  • هر یک از این خدمات را می توان از طریق تامین کنندگان مختلف تهیه نمود.
 2. فضای وب یا هاستینگ (Host) : در اصطلاح به معنای میزبان می باشد. ولی در زمینه ی سایت و اینترنت، عموما به معنای فضای اختصاص داده شده به وب سایت، هاست گفته می شود،تمامی فایل ها، عکس ها و غیره یک وب سایت روی هاست قرار می گیرد. تا به صورت شبانه روزی از هر کجای جهان از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد.

این فضا دقیقا مانند فضایی است که روی هارد دیسک کامپیوتر شما می باشد. با این تفاوت که فضا روی هارد دیسک های سرور قرار دارد. و فایل هایی که توسط صاحب سایت روی هاست قرار می گیرد. از سراسر دنیا قابل دسترس هستند (البته امکان رمز گذاری نیز وجود دارد).

هاست هم به دوبخش تقسیم می شوند

 1. هاست لینوکس Linux : که مورد استفاده وبسایت های ایستا و سایت هایی که با زبان PHP نوشته و طراحی می شود است.
 2. هاست ویندوز Windows : که مورد استفاده  بیشتر سایت هایی با زبان برنامه نویسی تحت ویندوز مثل ASP.Net . و همچنین قابلیت پشتیبانی از زبان PHP و غیره نیز می باشد.
تصویر نویسنده
مدیر سایت

یک نظر برای “طراحی سایت شرکتی و سایت فروشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.