کیت hpv و تست hpv چیست؟
آگهی متفرقه,آموزشی

تست hpv چیست؟

اگرچه تست hpv بسیار مهم است. اما معمولا پزشکان فقط به خانم‌های سنین ۲۱ تا ۲۹ سال توصیه می‌کنند که اگر پاسخ آزمایش پاپ اسمیر آن‌ها غیرطبیعی بود، تست hpv بدهند. hpv در این گروه سنی بسیار شایع است اما بیشتر عفونت‌ها به‌خودی‌خود بهبود پیدا می‌کنند. بنابراین، آزمایش منظم ممکن است همیشه سودمند نباشد. در عوض، زنان ۲۱ تا ۲۹ ساله لازم است مرتبا آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش، hpv را تشخیص نمی‌دهد اما می‌تواند یک علامت قابل‌توجه از عفونت که شامل سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم است را تشخیص دهد. اگر نتایج تست پاپ اسمیر، غیرطبیعی باشد، پزشک در مورد انجام تست hpv تصمیم می‌گیرد. اگر آزمایش پاپ اسمیر، نتایجی غیرطبیعی را نشان داد ممکن است برای بررسی وجود ویروس، تست hpv تجویز شود. اگر سابقه hpv یا ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی داشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش hpv را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهد. علاوه بر این، زنان بالای ۳۰ سال باید هر پنج سال یک‌بار تست hpv را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهند. ممکن است سال‌ها یا حتی یک دهه طول بکشد تا علائم hpv بروز پیدا کند. تست پاپ اسمیر ممکن است سلول‌های غیرطبیعی را تشخیص دهد اما برای تایید عفونت، آزمایش hpv ضروری است.

چرا تست hpv مردان وجود ندارد؟

در حال حاضر هیچ تستی برای آزمایش hpv در مردان وجود ندارد. بااین‌حال، مردان مبتلا به hpv بدون اینکه بدانند به این ویروس آلوده هستند می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند. در اکثر این مردان، علائم hpv مشاهده نمی‌شود. همچنین، بسیاری از عفونت‌های hpv معمولا قبل از ایجاد علائم، خودبه‌خود از بین می‌روند. برخی از پزشکان آزمایش پاپ مقعدی را برای مردان انجام می‌دهند. بااین‌حال، این آزمایش فقط برای مردانی انجام می‌شود که HIV مثبت هستند و رابطه جنسی مقعدی دارند. در این شرایط، پزشکان می‌توانند تست hpv را در کنار آزمایش پاپ مقعدی انجام دهند. بااین‌حال، این کار توصیه نمی‌شود زیرا این آزمایش‌ها ممکن است برای تشخیص hpv کافی نباشند.

تست hpv چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش hpv، پزشک لازم است نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم شما جمع‌آوری کند. به همین دلیل برای این کار، معاینه لگن ضروری است. مراحل آزمایش hpv شامل موارد زیر است:

 • لباس خود را از کمر به پایین درمی‌آورید.
 • روی میز معاینه دراز می‌کشید و پاشنه‌های خود را در نگهدارنده‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید.
 • پزشک، ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن شما می‌کند. این ابزار به جداسازی دیواره‌های واژن کمک می‌کند تا پزشک به‌راحتی بتواند دهانه رحم شما را ببیند.
 • او با استفاده از یک وسیله شبیه برس یا فرچه نمونه‌های سلول را از سطح دهانه رحم یا کانال واژن جمع می‌کند.
 • سپس، این نمونه سلول‌ها به آزمایشگاهی فرستاده می‌شوند و ازنظر وجود hpv بررسی می‌شوند. نتایج تست hpv معمولا طی یک تا دو روز اعلام می‌شود.

 

چگونه برای تست hpv آماده شوید؟

قبل از انجام آزمایش hpv، هیچ آماده شدن خاصی لازم نیست. بااین‌حال، ازآنجاکه آزمایش hpv اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، می‌توانید این اقدامات را انجام دهید تا هر دو آزمایش، بالاترین دقت ممکن را داشته باشند:

 • به مدت دو روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال یا اسپرم‌کش‌ها خودداری کنید.
 • سعی کنید زمان انجام آزمایش، در دوره قاعدگی نباشد. اگرچه آزمایش می‌تواند در این دوره نیز انجام شود اما پزشک می‌تواند در زمان غیر از قاعدگی، نمونه بهتری از سلول‌ها را جمع‌آوری کند.

چرا تست hpv انجام می‌شود؟

تست hpv به این دلیل انجام می‌شود که مشخص گردد آیا در بدن شما گونه‌هایی از ویروس hpv که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهند وجود دارد یا خیر. هنگامی‌که از پاسخ این سوال آگاه هستید می‌توانید در مورد تحت درمان قرار گرفتن یا منتظر ماندن برای رفع خود به خودی مسئله، تصمیم بگیرید. ازآنجاکه hpv خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، بسیاری از افراد می‌خواهند از وضعیت hpv خود آگاه شوند تا بتوانند برای تصمیمات آتی آماده باشند. در صورت عدم درمان، hpv معمولا خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. بر طبق مطالعات، از هر ۱۰ عفونت، نه مورد در طی یک تا دو سال قابل‌تشخیص نیستند. به همین دلیل است که برخی افراد پس از آگاهی از نتیجه مثبت تست hpv تصمیم می‌گیرند بدون دریافت معالجات، درمان شوند. به این رویکرد، درمان انتظاری گفته می‌شود و در این مدت شما و پزشک مراقب تغییر در سلول‌ها یا علائم غیرمعمولی هستید که ممکن است نشان‌دهنده سرطان دهانه رحم باشند. با هشیاری نسبت به تغییرات، در صورت بروز مسئله می‌توانید به‌سرعت اقدام کنید. همچنین می‌توانید از صرف هزینه‌ها و انجام اقداماتی که ممکن است درنهایت غیرضروری باشند جلوگیری کنید.

قیمت آزمایش hpv چقدر است؟

قیمت آزمایش hpv بسته به عوامل مختلف متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان در این مورد، عدد دقیقی را ارائه داد. عواملی که بر هزینه تست hpv تاثیرگذارند عبارت‌اند از:

 • کلینیکی که در آن تست انجام می‌شود
 • داشتن بیمه تکمیلی
 • انجام تست hpv در منزل
 • نیاز به انجام تست پاپ اسمیر
 • نیاز به تشخیص دقیق نوع ویروس همچنین، در حال حاضر مراکز انجام تست رایگان hpv وجود ندارند.

 

اقدامات بعد از تست hpv چیست؟

پس از مشخص شدن نتیجه تست hpv، ممکن است لازم باشد که پس از آگاهی از نحوه خواندن جواب آزمایش hpv و بررسی نمونه برگه آزمایش hpv با کمک پزشک، اقدامات بعدی را در نظر بگیرید. در ادامه با اقدامات بعد از تست hpv آشنا می‌شوید.

منفی شدن نتیجه تست hpv

اگر نتیجه تستتان منفی شد نیاز به کار دیگر و پاکسازی ویروس hpv نیست و تنها پزشک به شما اعلام خواهد کرد که برای آزمایش بعدی چه زمانی لازم است مراجعه کنید.

جواب آزمایش hpv positive

درصورتی‌که جواب آزمایش hpv مثبت شود دو حالت وجود دارد که در هر یک، درمان متفاوت است. در ادامه با این دو حالت آشنا می‌شوید.

اقدامات احتیاطی تست hpv شامل چه مواردی است؟

تست hpv، بی‌نقص نیست و هرازگاهی ممکن است نتیجه مثبت کاذب را به همراه داشته باشد که به این معنی است که فرد hpv ندارد اما نتیجه تست او مثبت می‌شود. همچنین، موارد منفی کاذب نیز در نتایج این تست مشاهده شده است؛ به این معنی که فرد به hpv مبتلا بوده اما نتیجه آزمایش او منفی شده است. اگرچه احتمال به دست آمدن چنین نتایجی کم است اما صفر نیست. با داشتن اطلاعات نادرست، ممکن است تحت درمانی قرار بگیرید که لازم نیست. همچنین ممکن است دچار اضطراب و نگرانی شوید. اگر تصمیم به دادن تست hpv دارید، به خاطر داشته باشید که:

 • ویروس می‌تواند به‌خودی‌خود رفع شود.
 • هیچ درمان خاصی برای از بین بدن ویروس hpv وجود ندارد، اگرچه عوارضی مانند زگیل، سلول‌های پیش‌سرطانی یا سرطان قابل‌درمان هستند.
 • گاهی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا علائم hpv بروز پیدا کند.
 • به‌طور خلاصه، شما زمان کافی برای مشخص کردن اقدامات خود خواهید داشت. بنابراین، گزینه‌های خود را به‌خوبی بسنجید.

 

تصویر نویسنده
admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *